Tytuł


FESTIWAL ORKIESTR IMPROWIZUJĄCYCH

FESTIWAL ORKIESTR IMPROWIZUJĄCYCH

Stowarzyszenie Gdynia Improvisers Orchestra ma zaszczyt być organizatorem pierwszego w Polsce Festiwalu Orkiestr Improwizujących, który odbędzie się 7 września w Klubie Muzycznym Ucho w Gdyni.  więcej

 

System gestów, którymi dyrygent prowadzi orkiestrę, nazywany jest „conduction”. Opiera się on na kilkunastu znakach opracowanych w latach 80. przez Lawrencea D. „Butch” Morrisa, wynalazcę metody i propagatora swobodnie dyrygowanej improwizacji. Dyrygent prowadzący orkiestrę opracowuje również własne znaki, które rozszerzają możliwości komunikacyjne z zespołem, nadając orkiestrze indywidualne brzmienie. Wszystkie orkiestry zrzeszają znakomitych muzyków jazzowych, free improv, klasycznych, popowych i nie tylko. Każdy koncert orkiestry improwizowanej to niepowtarzalne wydarzenie, na którym może zdarzyć się wszystko. Umiejętności najlepszych muzyków i wyobraźnia dyrygentów to kombinacja wybuchowa. Skład orkiestr jest bardzo różnorodny – od sekcji rytmicznej, dętej oraz wokalnej, po gitary elektryczne i akustyczne oraz syntezatory, samplery i instrumenty etniczne, smyczkowe i perkusyjne.

 

Podczas festiwalu wystąpią trzy znakomite orkiestry:

 

 

GDYNIA IMPROVISERS ORCHESTRA POD DYREKCJĄ MARCINA BOŻKA

 

Gdynia Improvisers Orchestra to zespół i zarazem projekt kroczący, skupiający muzyków otwartych na swobodną improwizację. Orkiestra prowadzona jest przez Marcina Bożka (pomysłodawcę i założyciela zespołu) za pomocą gestów (improwizacja dyrygowana). Projekt założyciela ma na celu umożliwienie spotkań muzyków z różnych środowisk: improv, jazz, klasyka, alternatywa, rock czy pop i wspólne muzykowanie bez ograniczeń stylistycznych.

 

Marcin Bożek – dyrygent
Bartosz Borzeszkowski – bas
Piotr Drabarek – gitara
Michael Sangita Andrews – gitara
Emilia Pollock, Paulina Porszke, Robert Kamiński, Marek Lubner – głosy
Adam Skorczewski, Piotrek Szlempo – trąbki
Robert Dobrucki, Wojciech Bergiel, Łukasz Żurawski – saksofony
Dominik Kisiel, Maja Babyszka – syntezatory
Filip Arasimowicz – kontrabas
Sławomir Rodriguez Porębski – instrumenty perkusyjne
Piotr Dunajski – tuba
Maksymilian Kreft – perkusja

 

 

 

POZNAŃSKA ORKIESTRA IMPROWIZOWANA – DYRYGENTURA ROTACYJNA

 

Poznańska Orkiestra Improwizowana (Poznan Improvisers Orchestra) to kolektyw zrzeszający muzyków i dyrygentów z Poznania, czerpiących przyjemność z improwizacji w dużym składzie. Powołana do życia w listopadzie 2017 roku grupa wykorzystuje system dyrygentury rotacyjnej, pozostawiając przy tym artystom szeroką swobodę interpretacyjną. Filozofia działania Orkiestry opiera się na otwartości i równości, czemu służyć mają: brak hierarchii i barier dołączenia, programowa bezpłatność koncertów, dyrygentura rotacyjna i organizowane regularnie otwarte warsztaty. Kolektyw nieustannie szuka nowych środków wyrazu, choćby sięgając po zepsute instrumenty czy improwizując ruchowo. POI stara się być platformą integracji różnorodnych środowisk muzycznych, rozwijając współpracę jej członków także w mniejszych składach w ramach cyklu koncertowego Orkiestra Minus.

 

Rafał Ziąbka – radioodbiorniki
Borys Słowikowski – bębny obręczowe
Dawid Dąbrowski – syntezator modularny
Hubert Karmiński – bas
Zuzanna Boratyńska – saksofon altowy
Aleksandra Szalińska, Martyna Gibes – głosy
Guilherme Sancho, Kacper Sikora – gitara elektryczna
Michał Giżycki – klarnet basowy
Michał Joniec – perkusjonalia
Karol Firmanty – syntezator
Ostap Mańko – skrzypce
Adam Teresa – kornet
Dominika Szelążek – akordeon

 

 

KRAKOW IMPROVISERS ORCHESTRA DYRYGOWANA PRZEZ PAULINĘ OWCZAREK

 

Została założona w 2012 roku przez Paulinę Owczarek – saksofonistkę i dyrygentkę. Orkiestra zajmuje się wykonywaniem improwizacji swobodnej i dyrygowanej. W jej skład wchodzą muzycy z akademickich i nieuczelnianych środowisk, reprezentujący muzykę klasyczną, free jazz i dźwiękowe eksperymenty. Ich wspólne spotkanie wyznaczyło nową przestrzeń na scenie muzycznej – dyrygowaną improwizację.

 

Tomek Chołoniewski – perkusja
Ernest Ogórek – kontrabas
Wiktor Krzak – fagot
Aleksander Wnuk – instrumenty perkusyjne
Malwina Kołodziejczyk – saksofon
Brianne Curran – skrzypce
Paulina Owczarek – dyrygent/ saksofon
Sebastian Mac – gitara
Marcin Bożek – waltornia